Drobečková navigace: Úvodní stranaAktivityKulturní pořady > CZECH MADE? Výstava komiksů o práci cizinců

CZECH MADE? Výstava komiksů o práci cizinců

Od pátku 9. 1. 2009 do pátku 17. 4. 2009

Přijďte se podívat jak se u nás žije a pracuje člověku z Vietnamu, Ukrajiny, Mongolska, Alžírska, Slovenska či Británie.

Na základě devíti novinářských reportáží vytvořili přední i začínající komiksoví kreslíři komiksy, které reflektují reálné životní osudy lidí, kteří do České republiky přijíždějí za prací. Reportáže vznikaly na základě dlouhodobého výzkumu a osobních setkání novinářů se zahraničními pracovníky.

 • UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Letní filmová škola: 24.7. - 2.8.2009
 • PARDUBICE - Informační středisko Pardubice: 17.7. -13.8.2009
 • PRAHA - Festival Habrovka: 5. - 6.6.2009 
 • OSTRAVA - vlakové nádraží Svinov: 24.3. - 17.4.2009  
 • BRNO - Dům pánů z Lipé: 3.3. - 31.3.2009  
 • PRAHA - nám. Republiky: 3.2. - 27.2.2009

  Vernisáž proběhne 3. února v 18 hodin na nám. Republiky před nákupním centrem Palladium, Praha 1. Součástí zahájení je také
  série veřejných debat. Během vernisáže zahraje kapela Ahmed má hlad.

  Srdečně zveme!

  Fotografie ze zahájení jednolivých výstav a realizovaných diskusí naleznete na projektových internetových stránkách www.migraceonline.cz/czechmade.

Výstava vznikla v rámci projektu CZECH MADE? Proti dvojím standardům a vykořisťování na českém pracovním trhu, který je realizován za podpory Evropské komise.

Projekt má za cíl zvýšit povědomí o nedostatečném právním zabezpečení, které umožňuje nejrůznějším zprostředkovatelům práce, aby vykořisťovali zahraniční pracovníky, a zároveň usiluje o prosazení změn v legislativě a praktikách institucí, které by vedly k zlepšení postavení pracovních migrantů v České republice. Vedle výstavy v rámci projektu proběhnou veřejné debaty, vznikají reportáže, probíhají semináře pro pracovníky úřadů práce, cizinecké policie, zaměstnavatele cizinců a agentury práce. Vzniká také celá řada návrhů na změnu české legislativy v oblasti zaměstnávání cizinců.

Komiks

V rámci projektu vydalo naše centrum stejnojmenný katalog doprovázející výstavu.

Publikace se zaměřuje na práci cizinců v České republice. Formou komiksů i investigativních reportáží se tak můžete seznámit, za jakých podmínek zde cizinci pracují. Sám název Czech Made s otazníkem poukazuje na to, že za českými výrobky se často skrývá úmorná a mnohahodinová práce migrujících pracovníků. Katalog obsahuje osm reportáží - komikových příběhů - přibližujících část života cizinců různých národností, kteří přišli do ČR za prací. V příbězích je zachycen každodenní život cizinců, reálné poměry u českého zaměstnavatele i konkrétní příklady porušování základních lidských práv i pracovních podmínek. ISBN 978-80-904161-3-0.

Publikace bude k zakoupení za 130 Kč při zahájení výstavy, v kanceláři MKC Praha nebo internetovém knihkupectví Kosmas. Cena: 130 Kč.

 • Datum: 9. 1. 2009 - 17. 4. 2009
 • Kategorie: Aktuální
 • Region: Česká republika
 • Typ: Výstavy a veletrhy
 • Zaměření: Lidská a občanská práva