Drobečková navigace: Úvodní stranaKnihovna > O knihovně

O knihovně

Knihovna MKC Praha nabízí informace o multikulturním soužití v České republice a jiných částech světa. Je určena laické i odborné veřejnosti.

Knihovna shromažďuje aktuální světovou a českou literaturu, audio-vizuální média a periodika k těmto tématům:

 • Náboženství a mytologie
 • Multikulturní vztahy
 • Legislativa (základní lidská práva, práva menšin, práva žen, antidiskriminace)
 • Politické souvislosti multikulturalismu
 • Národy a státy (národní identita a nacionalismus, vztahy mezi národy)
 • Migrace a uprchlíci
 • Ženy a gender
 • Menšiny v ČR (Češi, Němci, Poláci, Romové, Slováci, aj.)
 • Antropologie, etnologie, etnografie (kulturní, lingvistická, fyzická, filozofická a sociální antropologie, antropologie města, etnomuzikologie, rasy)
 • Sociologie
 • Multikulturní výchova a vzdělávání
 • Diversity Management - firemní vzdělávání
 • Umění, kultura a média
 • Multikulturní beletrie, komiksy
 • Multikulturní knihovnictví
 • Rozvoj a rozvojové vzdělávání

Knižní fond je především v češtině a angličtině, částečně v romštině, slovenštině, němčině, španělštině a dalších jazycích. Součástí fondu je také monitoring českého tisku ke klíčovým slovům cizinci, uprchlíci nebo diskriminace, filmotéka, studijní zprávy a výsledky odborných výzkumů. V současnosti má knihovna přes 2 400 svazků, které je možné vyhledávat v on-line katalogu. Knihovna poskytuje možnost prezenčního i absenčního studia a další služby. Knihovní řád knihovny MKC Praha je ke stažení zde.

Narazili jste na nějakou zajímavou publikaci, článek nebo film, který chybí ve fondu knihovny MKC Praha? Napište nám na knihovna@mkc.cz.

Otevírací hodiny knihovny

Knihovnu je možné navštívit pouze po předchozí domluvě
E-mail: knihovna@mkc.cz nebo tel.: 296 325 345

Kde nás najdete

Náplavní 1, 120 00 Praha 2.
Spojení: tram č. 14, 17 zastávka Jiráskovo náměstí; metro B, stanice Karlovo náměstí (výstup na Palackého náměstí), poté přes Gorazdovu ulici.
(mapa )

Kontakty

Tel.: (+420) 296 325 345
E-mail: knihovna@mkc.cz

Služby knihovny

Půjčování

Půjčujeme knihy, časopisy a další materiály k prezenčnímu studiu do studovny nebo absenčně po uhrazení členského poplatku 100 Kč na rok. Čtenáři si mohou vypůjčit nejvíce 8 položek na dobu 1 měsíce, výpůjční dobu je možno 2krát prodloužit. Stav čtenářského konta (počet půjčených knih, rezervace) je možné sledovat on-line. Při pozdním vrácení knih se počítá zpozdné od 6. týdne a to 5 Kč/kniha za týden.

Rezervace

Knihy je možné rezervovat e-mailem, telefonicky či přímo v knihovně. Rezervovanou knihu je nutné vyzvednout do 14 dnů po e-mailovém oznámení.

Filmotéka

Součástí fondu knihovny MKC Praha je sbírka filmů a dokumentů z české i zahraniční produkce. Filmy je možné zapůjčit nebo shlédnout na videopřehrávači v knihovně MKC Praha. Více o filmotéce.

Reprografické služby

V knihovně MKC Praha je k dispozici černobílá kopírka.
Ceny za kopírování:

 • A4 jednostranně 2,00 Kč
 • A4 oboustranně 4,00 Kč
 • A3 jednostranně 3,00 Kč
 • A3 oboustranně 6,00 Kč
Databáze

K dispozici je NEWTON databáze novinových článků týkajících se cizinců, uprchlíků a etnických menšin a dalších podobných témat.

Meziknihovní výpůjční služba (MVS) – služba pro knihovny

Knihovna Multikulturního centra Praha poskytuje MVS v souladu s platnou legislativou a metodickými pokyny pro meziknihovní služby  v České republice.

Knihovnám půjčujeme v rámci MVS publikace a další materiály na dobu 6 týdnů. Manipulační poplatek (náklady za poštovné a balné) činí 100 Kč (úhrada pouze dobírkou).

Další informace Vám rádi poskytneme na emailu knihovna@mkc.cz nebo na tel. čísle 296 325 345.

Katalog on-line

Katalog on-line umožňuje vyhledávání knižních dokumentů, periodik a AV médií ve fondu knihovny MKC Praha, provést rezervaci dokumentu, podívat se na uživatelské konto nebo prodloužit výpůjčky. Vyhledávat můžete zde. 

Dárci

V roce 2007 věnovali do fondu knihovny MKC Praha nové publikace (seznam je řazen abecedně):
Agentura Gaia, Amnesty International, Berkat, o.s., Český statistický úřad, Liga lidských práv, Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, Slovo 21 o.s., Sociologický ústav AV ČR, UNHCR, Úřad vlády ČR, Velvyslanectví Čínské lidové republiky v ČR a další.

V roce 2008 rozvoj našeho knižního fondu svými publikacemi podpořily následující organizace a jednotlivci (seznam je řazen abecedně):
Asociace občanských poraden, Česká společnost pro rozvoj lidských zdrojů, Člověk v tísni, spol. při ČT, o.p.s., Evropská komise, Evropská kontaktní skupina EKS, Gender Studies, o.p.s., Iuridicum Remedium, Kampaň Česko proti chudobě, Krajská vědecká knihovna v Liberci , La Strada Česká republika, Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Nesehnutí, Nový prostor, o.s., Organizace pro pomoc uprchlíkům, Otevřená společnost, o.p.s., Redakce Romano Džaniben, Slovo 21, o.s., UNHCR, Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Úřad vlády ČR , Vysoká škola ekonomická v Praze, Výzkumný ústav pedagogický, Youth for Human Rights International a další.

Speciální dík patří zahraničním nakladatelstvím, která do knihovny MKC Praha věnovala "review copies" a odborná periodika:

V roce 2009 rozvoj našeho knižního fondu svými publikacemi podpořily následující organizace a jednotlivci:
Organizace pro pomoc uprchlíkům; Amsterdam University Press; Drbohlav, Dušan; Český statistický úřad; Hanzlíková, Lenka; Routledge Taylor & Francis Group; Čaněk, Marek; Sociologický ústav AV ČR, oddělení Gender a sociologie; Burma Center Prague; Ministerstvo pro místní rozvoj ČR; Člověk v tísni; Člověk v tísni; Šatava, Leoš; Mwesigwa, Yambi; Vyhnánková, Lada; Routledge Taylor & Francis Group; Výzkumný ústav práce a sociálních věcí; Výzkumný ústav práce a sociálních věcí; Charita ČR; Český statistický úřad; OSN; Liberecké romské sdružení

V roce 2010 rozvoj našeho knižního fondu svými publikacemi podpořily následující organizace a jednotlivci:
Vzájemné soužití, o.s.; Routledge Taylor & Francis Group; Nakladatelství Host; Nakladatelství Libri; Eva Janebová; Sociologický ústav AV ČR; PICUM; Jaroslav Balvín a kol.; Wolters Kluwer; Marek Čanek; Euroguidance; Společnost pro Fair Trade; Henrich Böll Stiftung; Sociologický ústav AV ČR; Romano džaniben; IQ Roma Servis; Slon; ProEquality

V roce 2011 rozvoj našeho knižního fondu svými publikacemi podpořily následující organizace a jednotlivci:
Český statistický úřad, EMN Evropská migrační síť, Dušan Drbohlav, IOM, Pavel Mervart, Ministerstvo vnitra ČR, nakladatelství Auditorium, nakladatelství Barrister & Principal, nakladatelství Routledge, NROS, Romano džaniben, Sociologický ústav AV ČR, Univerzita Palackého v Olomouci

Všem děkujeme!